Sportovní masáž

Sportovní masáž je velmi rozšířená a používá se u zdravých lidí, výkonné sportovce. Ve sportovní masáži se využívají hmaty klasické masáže, ale jejich pořadí a intenzita se přizpůsobují podle cíle masáže.

Pro lidi s vyšší fyzickou námahou, dynamičtějším životním stylem a sportovců je vhodná tato masáž. Podle cíle   masáže rozeznáváme přípravnou nebo tréninkovou masáž, která slouží ke zlepšení celkového tělesného stavu a základních funkcí jednotlivých partií svalů a částí těla zatížených sportem.

Dělíme ji do dvou skupin, když potřebujeme masírovaného rozehřát, prokrvit svalstvo a tím ho připravit k nadměrnému, nebo vyššímu výkonu. Hmaty vedeme rychleji, jsou dynamičtější za účelem jejich prohřátí a prokrvení, aby byly již připraveny na vyšší zátěž. Těsně před sportovním výkonem se provádí pohotovostní masáž.

 
5abbe2ac41c1a75930b686fdfb1f576f.Sports-Massage1

Ta může mít dráždivý nebo uklidňující charakter, podle temperamentu sportovce. Po sportovních výkonech je vhodná masáž odstraňující únavu. Při této formě masáže se uplatňují zejména hmaty tření, vytírání, roztírání a hnětení. U každého druhu sportu se masáž přizpůsobuje jeho speciálním potřebám.

Po sportovním výkonu, po těžké práci a po nadměrné únavě, vedeme hmaty, tonizačně – uklidňující hmaty jsou vláčnější, jemnější, účelně vedeny k vyplavení přebytečných bílkovin kyseliny mléčné, která způsobuje namožené svaly a také celkově únavy ze svalů lidského těla. Tato masáž má smysl těsně před zápasem, nebo výkonem u sportovců. U běžných lidí před očekávanou fyzickou zátěží – delší túra, těžší práce v okolí domu a podobně.